Zespół Szkół nr 1 w Garwolinie realnie zmienia podejście do edukacji wspierając uczniów w realizowaniu projektów społecznych w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Łączymy naukę z działaniem, pomagając zdobyć młodym ludziom umiejętności niezbędne na rynku pracy, takie jak zarządzanie projektami, empatia, kreatywność, praca zespołowa czy rozwiązywanie problemów.
Uczniowie naszej szkoły realizują projekty społeczne wspierani przez certyfikowanych Nauczycieli Zwolnionych z Teorii. Nasza kadra systematycznie szkoli się, by wspierać uczniów w zdobywaniu międzynarodowych certyfikatów, które pomogą im znaleźć lepszą pracę. W tegorocznej edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii nasi uczniowie zrealizowali aż dziewięć projektów. W działania zaangażowało się 60 uczniów, wspieranych przez 19 nauczycieli. Efektem ich ciężkiej pracy były nagrody: trzy Brązowe Wilki oraz pięć Srebrnych Wilków. „Wilki” — Brązowe, Srebrne i Złote — to nagrody przyznawane za wyjątkowe projekty społeczne. Już sama nominacja do Złotych Wilków stanowi prestiżowe wyróżnienie. W tym roku, aż sześć naszych zespołów otrzymało tę nominację.
To nie pierwsze nasze sukcesy w tej olimpiadzie — działamy w niej od 2018 roku, zdobywając dotychczas dwa Brązowe Wilki, jeden Srebrny oraz wielokrotnie otrzymując nominacje do Złotych Wilków.
W ogólnopolskim Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2025 (na 538 szkół w Polsce) zajęliśmy następujące miejsca:
- II Liceum Ogólnokształcące - 15. miejsce w Polsce, 4. w województwie;
- Technikum nr 1 - 112. miejsce w Polsce, 25. w województwie.
Projekty społeczne realizowane w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii przez zespoły uczniów i uczennic liceum obejmowały różnorodne dziedziny – od kultury, folkloru, tradycji i muzyki ludowej, przez promocję zamiłowania do matematyki, fizyki i języka hiszpańskiego, aż po rozwój czytelnictwa oraz przeciwdziałanie przemocy fizycznej i psychicznej. Podczas wspólnej pracy nad własnym projektem uczennice i uczniowie nabywali kompetencje przyszłości oraz uwrażliwiali lokalne społeczeństwo na zauważone przez siebie problemy. Poznajcie nasze inicjatywy:
FolkLove2025 – projekt promował tradycję i kulturę ludową, przybliżając młodym ludziom obrzędowość świąteczną i zachęcając do jej pielęgnowania. W ramach działań przygotowano inscenizację "Herodów Garwolińskich" oraz wydano książkę o obrzędowości ludowej.
Misie_Czytelnisie – celem projektu była promocja czytelnictwa poprzez spotkania z przedszkolakami oraz różnorodne akcje szkolne, które wspierały rozwój nawyku czytania.
NIEzapomniana muzyka 2.0 – projekt integrował młodzież i osoby z niepełnosprawnościami poprzez muzykę ludową. Pokazywał, że folklor łączy pokolenia i pozwala każdemu odnaleźć swoje miejsce w tradycji.
przeMOCni2.0 - projekt promował wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożenia oraz uświadamiał, jak poważnym problemem jest przemoc psychiczna i cyberprzemoc.
Sin Secretos - projekt popularyzował kulturę i tradycje Hiszpanii, zachęcając do nauki języka oraz odkrywania mniej znanych miejsc poza głównymi szlakami turystycznymi.
Wzór na sukces - projekt miał na celu pokazanie praktycznego zastosowania matematyki i fizyki w codziennym życiu, by zachęcić uczniów do nauki tych wymagających przedmiotów.
Zespoły projektowe uczniów technikum w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizowały inicjatywy poruszające ważne i aktualne tematy społeczne – promowały krwiodawstwo, zdrowy tryb życia wspierający dobrostan psychiczny, podejmowały zagadnienia związane z branżą poligraficzną i ekologią. Poniżej realizowane przez nas projekty:
Be a hero - projekt miał na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat krwiodawstwa i zachęcenie do oddawania krwi poprzez działania edukacyjne, spotkania, kampanie medialne - inspirując do realnej pomocy w ratowaniu życia.
Harmonia Życia – projekt edukował uczniów na temat znaczenia zdrowia fizycznego i psychicznego, odpowiadając na problemy takie jak brak ruchu, zła dieta, stres czy niedobór snu, promując zdrowe nawyki.
EkoGrafia - projekt podkreślał negatywny wpływ poligrafii na środowisko, m.in. wycinkę lasów i zanieczyszczenie powietrza, promując ekologiczne materiały i metody produkcji przyjazne dla planety.
Każdy z prezentowanych projektów prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych, gdzie uczennice i uczniowie dzielą się osiągnięciami, celami oraz codziennymi działaniami. Zachęcamy do odwiedzenia ich profili, by dokładniej poznać zrealizowane inicjatywy, zainspirować się zaangażowaniem uczniów oraz poznać naszą szkołę.
Materiał prasowy przygotowała p. Angelika Chabrowska.