3 października 2018 roku na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie miało miejsce nietypowe wydarzenie nawiązujące do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach obchodów odzyskania niepodległości oraz 25-lecia istnienia Kasy Stefczyka miał miejsce Piknik Patriotyczny poświęcony Franciszkowi Stefczykowi, który był pierwszym patronem Liceum Ekonomicznego, do dziś popularnie zwanego Ekonomikiem.
Projekt (którego zwieńczeniem był piknik), składał się z kilku etapów.
Pierwszym punktem było ogłoszenie i przygotowanie do konkursu wiedzy nt. Działalności społecznej i ekonomicznej Franciszka Stefczyka. Powstanie Kas oraz przeprowadzenie konkursu w formie testu, w którym udział wzięło około pięćdziesięciu uczniów.
Drugim punktem był konkurs plastyczno-graficzny pt. Działalność społeczna i ekonomiczna Franciszka Stefczyka, na który wpłynęło ponad 80 prac. Zwieńczeniem konkursu plastyczno-graficznego była wystawa prac, na które głosowało około 150 uczniów, typując najlepszą pracę konkursową.
Trzecim punktem był konkurs na zakładkę do książki w barwach narodowych z okazji 100-lecia Niepodległości (zakładki wykonane ręcznie i komputerowo).
Impreza była skierowana do uczniów klas pierwszych, szczególnie klas ekonomicznych, które są najbardziej zainteresowane tematami ekonomicznymi. Celem spotkania było zainteresowanie postacią i działalnością znakomitego Polaka, ukazanie efektów jego pracy w postaci Kas i tego co dobrego kasy robią dla lokalnej i (nie tylko) społeczności oraz uczczenie Roku Niepodległości.
Najpierw odbył się konkurs wiedzy teoretycznej, następnie oficjalnie Piknik rozpoczęła przemówieniem Pani dyrektor Hanna Wilczek, która opowiedziała o Franciszku Stefczyku i jego działalności. Kolejnym etapem wydarzenia była prezentacja multimedialna nt. działalności Kasy Stefczyka. Przerywnikiem muzycznym był występ ucznia 3 klasy technikum cyfrowych procesów graficznych Emila Barbarczyka, który zagrał na saksofonie dwa utwory patriotyczne: Piechota oraz Serce w plecaku.
Po muzycznym występie uczniowie oglądali prace konkursowe i oddawali swoje głosy na najciekawsze prace plastyczno-graficzne.
Ponieważ piknik nie może obejść się bez degustacji, uczniowie dostali kanapki z McDonalda oraz jabłka i soki z 
Głównym sponsorem wydarzenia była Kasa Stefczyka oddział Garwolin, która ufundowała nagrody w trzech konkursach oraz sponsorowała kanapki.
W wydarzeniu udział wzięło ponad 160 uczniów i 10 opiekunów.

 

Materiał przygotowała Iwona Jończyk