W dniu 9 listopada 2023 r. w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej „Młodzi dla Niepodległej”. Organizatorami festiwalu byli: Zespół Szkół nr1 w Garwolinie z nauczycielami p. Anetą Winek i p.  Andrzejem Ostolskim, oraz Dworek w Miętnem reprezentowanym z panią dyrektor Anną Lewandowską i pracownikami. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 69 solistów. Celem festiwalu było promowanie wartości patriotycznych, prezentacja dorobku artystycznego solistów, inspirowanie wykonawców do dalszych poszukiwań, doskonalenie warsztatu, konfrontacja, oraz aktywizacja środowisk twórczych.

Idea takiego muzycznego świętowania 105-lecia Niepodległości, którą obchodzimy 11 Listopada 2023 r. zrodziła się z przekonania, iż muzyka była i jest ważnym spoiwem naszej kultury, codziennej i odświętnej. W przeszłości towarzyszyła walce o przetrwanie, łączyła nas i wzmacniała naszą tożsamość narodową. Dzisiaj zabytki polskiej kultury muzycznej i wciąż popularne pieśni patriotyczne, wzbogacają świadomość naszych doświadczeń kulturowych z odległej i niedawnej przeszłości. Świętowanie 11 listopada jest coroczną okazją do zjednoczenia wokół wartości nadrzędnej,  jaką jest niepodległe państwo polskie  – podkreślają organizatorzy.

Prezentowane utwory oceniało jury w składzie: Julian Czaporowski, Grzegorz Wójcik, Marcin Borowski.

Wyniki festiwalu:  

Grand Prix

Antonina Jenżak – I LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie.

 

Kategoria III (szkoły ponadpodstawowe)

I miejsce: Jolanta Błażejczyk – ZS nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

II miejsce: Gabriela Stanek – I LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie.

III miejsce: Maria Zielińska – KLO w Garwolinie.

Emilia Głodek – ZS nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

Adrianna Cybulska – ZS nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

 

Kategoria II (szkoły podstawowe 7-8)

I miejsce: Antonina Baduchowska – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Michałówce.

II miejsce: Weronika Belka – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Woli Rębkowskiej.

Ewelina Dybcio  – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Gończycach.

III miejsce: Julia Wieleńska – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Garwolinie

Szymon Starzyński – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Konopnickiej w Garwolinie.

Maria Baranowska – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

 

Kategoria I (szkoły podstawowe 4-6)

I miejsce: Julia Poświata – Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Sobolewie.

II miejsce: Hanna Zając –Zespół Szkolno–Przedszkolny w Gończycach.

III miejsce: Zuzanna Domaszczyńska – Publiczna Szkoła Podstawowa  im. M. Konopnickiej w Łąkach.

Alicja Ciołek – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Starym Kębłowie.

 Izabela Wałachowska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. W. Jóźwickiego w Górznie.

Jury przyznało także nagrodę wyjątkową dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przyłęku: Krystiana Karczmarczyka oraz Marcina Ostanka.

Festiwal został objęty honorowym  patronatem przez: Zarząd Powiatu Garwolińskiego ze starostą Mirosławem Walickim na czele, burmistrza miasta Garwolina Marzeną Świeczak, wójta gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, firmę LECHPOL ELEKTRONICS. Patroni  honorowi wydarzenia również ufundowali nagrody dla zwycięzców.