W dniach od 8 do 10 listopada 2023 r. uczniowie 4TI oraz 2TGiPC, pod opieką p. Bogusławy Boguckiej, p. Edyty Filaber i p. Sylwii Kozyry, odbyli wycieczkę w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Trzydniowa wyprawa była okazją do zwiedzenia Malborka, Trójmiasta oraz Torunia. Uczniowie poprzez kontakt z zabytkami oraz dzięki wiedzy profesjonalnych przewodników poszerzyli wiadomości na temat historii i kultury naszego kraju.

Pierwszego dnia grupa uczniów gościła w murach Zamku w Malborku. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć wzniesiony przez zakon krzyżacki przez wiele lat był jedną z rezydencji królów Polski. Obecnie Muzeum Zamkowe oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających m.in. wystawy z dawną bronią, bursztynem, wyroby z porcelany i rzemiosła artystycznego. Następnym przystankiem był półwysep Westerplatte. Miejsce poświęcone pamięci patronom naszej szkoły. Gdy uczniowie dotarli pod pomnik zapadał już zmrok. Przemierzali wzdłuż ruin koszar, czytali tablice pamiątkowe i informacyjne oraz oddali hołd poległym.

W drugim dniu zwiedzanie rozpoczęli od Gdyni zwanej białym miastem, poznając jej modernistyczny układ urbanistyczny. Wsłuchując się opowieściom przewodnika spacerowali ulicą Świętojańską oraz podziwiali widoki rozpościerające się z Kamiennej Góry na port i miasto. Podczas przechadzki po molo południowym mogli podziwiać zacumowany przy brzegu trzymasztowy żaglowiec „Dar Pomorza” oraz Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”. Niezwykłym doświadczeniem był dla uczestników podróży koncert organowy w oliwskiej Archikatedrze. Po tej uczcie dla ducha, zwiedzili Gdańską starówkę, rozpoczynając wędrówkę od Zielonej Bramy. Przemierzali wzdłuż Motławy, Długiego Targu, obok  Fontanny Neptuna.  Podziwiali Bazylikę Mariacką, a także średniowieczny Żuraw i Dwór Artusa. 

Ostatniego dnia poranek spędzili w Sopocie. W nadmorskim kurorcie przyglądali się zabytkowym willom, spacerowali po drewnianym molo uznawanym za najdłuższe tego typu w Europie. Idąc ulicą Bohaterów Monte Cassino tzw. „Monciaku” dotarli pod Krzywy Domek uznawany za jeden z najdziwniejszych budynków świata.

Kierując się w stronę domu zwiedzili jeszcze Toruń – miasto pierników i Mikołaja Kopernika. Odwiedzili dom, w którym wychowywał się wspomniany astronom. Spacerując z lokalnym przewodnikiem poznawali zabytki i historię miasta.

Wycieczka dostarczyła młodzieży wiele wrażeń. Umożliwiła kontakt z niezwykłymi miejscami w Polsce. Pokazała różnorodność przyrodniczą, kulturalną i historyczną naszego kraju.