Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami niewielkiej wsi Markowa w województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia, Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom. W następstwie donosu rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży), a następnie szóstkę ich dzieci.
 
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Od 2018 r., w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej, 24 marca, decyzją Prezydenta RP, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 10 września 2023r. papież Franciszek włączył rodzinę Ulmów do grona błogosławionych. Na holu dolnym uczniowie z koła historycznego, pod opieką p. Agnieszki Czypionki przygotowali na ten temat wystawę. Zapraszamy do zapoznania się z historią tej wyjątkowej rodziny.