13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który trwał 586 dni. Należy podkreślić, że to nie jest rocznica do świętowania. To przypomnienie do czego mogą prowadzić rządy jednej partii, oparte na „jedynie słusznej” ideologii, cenzurze, donosicielstwie i represjach.

13 grudnia jest dniem smutnej refleksji o dławieniu demokracji, wolności słowa i praw człowieka! I dniem pamięci o tych, którzy na to się nie godzili. "Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych." Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. O tych smutnych wydarzeniach przypomina gazetka ścienna przygotowana przez uczniów (op. Elżbieta Szostak).