22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”???????? Żeby zatrzymać dewastację środowiska i doprowadzić do jego odbudowy, potrzebne są działania systemowe, odpowiednie rozwiązania prawne, które uregulują kwestie związane z ekologicznym gospodarowaniem zasobami. Jednak już dziś, każdy z nas może małymi krokami wspierać naturalne środowisko. Mamy wpływ, na to co dzieje się z Ziemią, bo możemy:

- ograniczyć zużycie plastiku????;

- oszczędzać wodę????????

- zamienić samochód???????? na rower???? lub poruszać się pieszo;

- kupować rozważnie, nie marnować żywności????????

- działać ???? – dbać o tereny zielone, wykorzystywać w swoim otoczeniu produkty wielokrotnego użytku, segregować śmieci, nie marnować energii i wykorzystywać ekologiczne źródła energii, które są przedstawione na naszych plakatach.

W tym wyjątkowym dniu uczniowie uczestniczyli również w lekcjach o ochronie środowiska i wpływie różnych gałęzi gospodarki na środowisko, obejrzeli filmy o tematyce ekologicznej, wzięli udział w konkursie, uczestniczyli w akcji: "Mój sposób segregacji odpadów", wykonali prezentacje o rekultywacji terenów po górniczych w Polsce i powstały plakaty o ekologicznych źródłach energii.

A co oznacza słowo „ekologiczne”? Otóż produkcja i przetwarzanie wielu produktów pozostawia silny ślad środowiskowy, mierzony zużyciem wody i emisją dwutlenku węgla, który jest narzędziem służącym do określenia wpływu produktu lub procesu na środowisko. Oczywiście ekologiczne są takie produkty lub procesy, w których mamy jak najmniejszą emisję dwutlenku węgla i jak najmniejsze zużycie wody.
Pamiętaj! tymi i wieloma jeszcze innymi ekologicznymi rozwiązaniami przyczyniasz się do walki o naturalne środowisko i przywracasz naszą Ziemię.

koordynator akcji: Agnieszka Nowak