KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

3 maja 2009
„Wiwat Maj, Trzeci Maj…”
 
To właściwie zamach stanu. Wielu posłów przybywa wcześniej w tajemnicy, a miejsce obrad (Zamek Królewski w Warszawie) jest strzeżone przez Gwardię Królewską i oddziały wojskowe pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego, który wraz z grupą oficerów znajduje się w izbie sejmowej w pobliżu tronu. Projekt uchwalenia nowej ustawy wywołuje gwałtowne protesty opozycji sejmowej. Poseł Jan Suchorzewski, wyciąga na środek sali swojego kilkuletniego syna, wołając: Zabiję własne dziecię, aby nie dożyło niewoli, którą ten projekt krajowi gotuje!  Zwolennicy projektu podkreślają zagrożenia zewnętrzne, wskazują na tragiczne skutki zachowania poprzedniego ustroju Rzeczypospolitej. O przyjęciu konstytucji bez czytania przesądza przypadek. Poseł inflancki Michał Zabiełło wzywa do przyjęcia konstytucji, a króla do jej zaprzysiężenia. Władca podnosi rękę na znak, że chce przemówić, co zwolennicy konstytucji poczytują za gotowość Stanisława Augusta do złożenia przysięgi. Król składa ją na ręce biskupa krakowskiego Feliksa Turskiego, następnie wzywa zebranych do przejścia do kolegiaty św. Jana na nabożeństwo dziękczynne. Konstytucja zostaje przyjęta tego samego dnia przytłaczającą większością głosów, co tłum zgromadzony przed zamkiem, przyjmuje gromkimi brawami!
Konstytucja 3 maja 1791r. była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą, regulującą podstawowe kwestie społeczno - polityczne, prawa i obowiązki obywateli, oraz zasady organizacji władz państwowych, zagadnienia związane z obroną terenu Rzeczpospolitej. Zniosła liberum veto! I mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy ( aż do przystąpienia króla Poniatowskiego do Targowicy) na zawsze pozostała symbolem dążeń niepodległościowych , działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli.
 
 
 H.Z
 
Hołd Wolności
 
Jest czwartek, 30 kwietnia, do pustej sali gimnastycznej nacierają uczniowie, oderwani od obowiązku obecności na lekcjach. Około godziny dwunastej rozpoczyna się akademia, oparta na historii, wspomnieniach oraz czci.
„Baczność!” – słychać podszepty nauczycieli i powtarzających po nich uczniów. Na sali rozbrzmiewa rytmiczna melodia „Mazurka Dąbrowskiego”. Dwóch uczniów, w towarzystwie Pocztu Sztandarowego oraz reprezentantów samorządu szkolnego, przedstawia zarys historyczny wydarzeń dnia 3 maja 1791 roku.
            „Zniesienie liberum veto.”- powtarzające się hasło, tak ważne dla Narodu Polskiego. „3 Maj”- kolejny utwór, poruszający serca również współczesnych Polaków, oddający podniosły charakter minionych dni. „Jesteśmy sztafetą pokoleń, która powinna upamiętniać takie daty” – zdanie nawołujące do sumień tych co są dziś i tych którzy będą jurto.
„Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją… zdobywać!” – przytoczone słowa Jana Pawła II – rodaka, papieża, doskonałego mędrca życia.
        Spotkanie licealistów, dyrekcji wraz z gronem pedagogicznym oparte na dawce historii Polski, kropli zadumy i chwili wzniosłości, zakończone złożeniem kwiatów przy pomniku Tadeusza Kościuszki przez samorząd uczniowski. Tak oto cała społeczność naszej szkoły złożyła hołd wolności w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
Koncia
Zapraszamy do GaleriiLicznik odwiedzin

Dziś jesteś 80 gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1960055.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-09-22, godz: 23:31:46