KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

Dzień Kultury Żydowskiej
W ramach projektu „ Poszukiwanie śladów żydowskiej obecności w przestrzeni lokalnej” 19 kwietnia 2013 roku w auli naszej szkoły odbyła się prezentacja wiadomości i ciekawostek na temat narodu żydowskiego,  kultury, obyczajów oraz śladów historycznych, które zachowały się na terenie naszego powiatu. Przygotowaniem tych informacji zajęła się klasa I a LO wraz z wychowawcą panią Marzeną Tudek oraz nauczycielem historii panią Ewa Toporkiewicz.  Piątkowy występ był debiutem na scenie pierwszoklasistów z klasy humanistycznej.  

   Uroczystość zaszczycił swoja obecnością starosta powiatu garwolińskiego pan Marek Chciałowski, który skierował krótkie przemówienie do zgromadzonej młodzieży. W swojej wypowiedzi podkreślał, jak ważna jest pamięć o żydowskich mieszkańcach naszej ziemi, a także przedstawił kilka ciekawostek na temat narodu mojżeszowego.
 Kółko teatralne zaprezentowało montaż słowno- muzyczny pt. „ Nie ma już żydowskich miasteczek”, który wprowadził refleksyjny klimat i nastrój . Spektakl był bardzo interesujący ,a na szczególne podkreślenie zasługuje gra aktorska  osób, które brały w nim udział.  Krótkie przedstawienie widzowie oglądali w ciszy i skupieniu. W drugiej części uroczystości dwaj uczniowie z klasy drugiej liceum przedstawili historię Żydów na terenie naszego państwa. Kilka minut później na scenie zjawili się uczniowie klasy pierwszej, którzy zaprezentowali owoce swojej kilku tygodniowej pracy. W pracach pierwszoklasistów przedstawiono następujące tematy: „Społeczeństwo żydowskie na Mazowszu”, „Sprawiedliwi wśród narodów świata”, cmentarze żydowskie w okolicach Garwolina, kuchnia żydowska i jej potrawy, pojawił się nawet słownik żydowski z popularnymi hasłami. Publiczność bardzo pozytywnie zareagowała na wygłoszone przemówienia i z duża uwagą wysłuchała kolejnych referatów. Były one wzbogacone o nowoczesne środki przekazu i przeplatane muzyka żydowską. Pani Agnieszka Karwowska dodała kilka ważnych informacji na temat świąt żydowskich.
   Na zakończenie uroczystości, pani dyrektor Hanna Wilczek podziękowała wszystkim zaangażowanym w występ i pochwaliła uczniów z klasy humanistycznej za   bardzo interesujące propagowanie kultury żydowskiej.
Na koniec uczennice z kl. Ia LO częstowały wszystkich uczestników ciastem upieczonym zgodnie z przepisami i regułami kuchni żydowskiej.
Zapraszamy do GaleriiLicznik odwiedzin

Dziś jesteś 317 gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1960292.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-09-22, godz: 23:31:46