KKZ
Z życia szkoły
Rekrutacja
Plan lekcji
INTERNAT
BIBLIOTEKA

Kariera szyta na Twoją miarę
Tydzień kariery ma uświadomić uczniom jak ważne jest świadome planowanie swojej przyszłości. Doradca zawodowy stoi przed dylematem, jakie spotkania zorganizować, kogo zaprosić, żeby zainteresować uczniów. Pomysłów własnych, współpracujących nauczycieli, także samej młodzieży, nie brakuje. Niestety wybieramy tylko te, które możemy zrealizować, mając nadzieję, że znajdą one uznanie wśród odbiorców. Postanowiliśmy, że ten tydzień będzie przybliżał zawody przyszłości.

 

Przygotowania są absorbujące, a ostateczny efekt nie do końca pewny. Trzeba przygotować „wyjście awaryjne” jeśli coś nam nie wyjdzie, bo przecież w życiu różnie bywa. Ponieważ po raz pierwszy organizowałam tydzień kariery sporządzałam skrupulatne notatki, prowadziłam korespondencję z osobami zaproszonymi na spotkania z naszymi uczniami, nawiązywałam kontakty, które miały mi pomóc w organizacji kolejnego tygodnia kariery.

 
8 października 2012 
 

Uczniowie poznali światowego producenta kosmetyków, największego pracodawcę na rynku lokalnym firmę Avon. Spotkanie rozpoczęło się od sprawdzenia wiedzy na temat firmy. Uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania: gdzie została utworzona firma Avon? Ile milionów klientów ma Avon? Kto jest twarzą firmy Avon w Polsce? Dobre odpowiedzi były nagradzane cukierkami.

 

W dalszej części spotkania przedstawicielki firmy p. Anna Safaryn i p. Beata Lipińska przybliżyły uczniom historię firmy, która powstała w 1886 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze laboratorium znajdowało się, co ciekawe, w garażu przy domu założyciela Davida H. McConnella, a pierwszym produktem były perfumy. Twórca firmy był wyjątkowym jak na tamte czasy człowiekiem – uważał, że kobieta powinna czynnie uczestniczyć w życiu społecznym i jeżeli chce to może pracować. Konsultantkami są głównie kobiety, można śmiało powiedzieć, że firma Avon dostarcza tusz do rzęs, ale i zapewnia środki do życia. Okazało się, że firma Avon to nie tylko produkcja i sprzedaż kosmetyków, lecz także ważne kampanie społeczne: Avon kontra rak piersi, Avon kontra przemoc, Hello green tomorrow – ochrona lasów deszczowych.

 

Po tej krótkiej prezentacji firmy, przedstawicielki które m.in. zajmują się rekrutacją pracowników omówiły wymagania jakie są stawiane kandydatom aplikującym do firmy,  informacje o stanowiskach i obszarach do jakich Avon poszukuje pracowników, wymagania na stanowiskach, możliwości rozwoju w ramach organizacji.

Ponadto odbyło się szkolenie jak skutecznie zaprezentować się przyszłemu pracodawcy – od CV, poprzez list motywacyjny, rozmowę telefoniczną, rozmowę kwalifikacyjną, do momentu zatrudnienia.

 
 

 9 października 2012 roku

 

Jak się okazało w trakcie szkolenia, większość uczniów wie teoretycznie jak sporządzić CV i list motywacyjny. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda praktyka. Konkurs odbył się w pracowniach informatycznych, chcieliśmy mieć pewność, że uczniowie sami sporządzą dokumenty aplikacyjne. Jury w składzie Agnieszka Karwowska, Anna Kot i Michał Karwowski po burzliwej dyskusji, spośród 100 zgłoszonych wybrało trzy najlepsze prace. Pierwsze miejsce zajął Damian Anczarski (III TI), drugie Piotr Konieczny (III TCPG), trzecie Marta Głodek (III TCPG). Nagrody w postaci pendrive’ów ufundowała Rada Rodziców.

            Aby przybliżyć uczniom najbardziej pożądane i najlepiej opłacane zawody według rankingu z 2012 roku zorganizowano wystawę plakatów przedstawiających poszczególne zawody.

 
10 października 2012 roku
 

Nic tak nie pobudza do nauki, jak odkrycie, że ktoś kto opuścił mury naszej szkoły osiągnął sukces zawodowy. Dlatego ten dzień został zarezerwowany na spotkanie z absolwentką naszej szkoły, która obecnie jest dyrektorem oddziału Banku PEKAO SA w Garwolinie p. Alicją Czarnecką. Jak stwierdziła nasza prelegentka, zawsze chciała pracować w banku, dlatego wybór Liceum Ekonomicznego był pierwszym i oczywistym krokiem do kariery, kolejnym szczeblem były studia ekonomiczne. Swoją karierę w banku rozpoczęła w 1998 roku. Ponieważ zna doskonale strukturę banku, omówiła stanowiska na które można aplikować, jakie trzeba mieć ukończone studia, jakie posiadać predyspozycje, żeby dobrze wykonywać swoją pracę. Okazało się, że nawet kasjerka w banku ma ukończone wyższe studia. Niestety obraz skarbca wypełnionego workami pieniędzy i sztabkami złota, ze skrytkami dla klientów, sprzedawany w mediach, jest nieprawdziwy. Praca w banku daje dużo satysfakcji, jeśli jest ona spełnieniem marzeń.

 
11 października 2012 roku
 

„Nowe doświadczenie to klucz do wiedzy” to temat prelekcji menedżera finansów p. Anny Puły, na co dzień pracującej w firmie Avon. Uczniowie dowiedzieli się jakie studia ukończyć, jakie stanowiska związane są z działem finansów i działem księgowości. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej ważne jest uświadomienie sobie mocnych i słabych stron, zadanie sobie pytania, co chcę robić w życiu. Bo najważniejsze jest wykonywanie zawodu z pasją, wtedy będziemy nie tylko realizować się zawodowo, lecz także osiągać wyniki. Jeśli idziemy na spotkanie w sprawie pracy w finansach warto poznać wymagania na dane stanowisko i specyfikę pracy w firmie międzynarodowej. Spotkanie udowodniło, że praca w finansach międzynarodowej firmy to pasjonująca przygoda.

 
 
12 października 2012 roku
 

Ostatni dzień został przeznaczony na spotkanie z menedżerem IT p. Adamem Pułą (IT Project Manager). Jak się dowiedzieliśmy praca na stanowisku menedżera projektu daje dużo satysfakcji, polega na wypracowaniu zasad, które pozwolą stworzyć projekt zakończony sukcesem. Oznacza to, że menedżer poszczególne procesy łączy w całość koordynując pracę poszczególnych podwykonawców. W ramach ćwiczeń uczniowie, podjęli się zaplanowania produkcji czołgu. Szybko okazało się, że nie jest to proste, w planowaniu projektu istotny jest dostępny czas, budżet i jakość końcowego produktu. To spotkanie uświadomiło uczniom, jak istotne i jednocześnie trudne jest takie planowanie w firmie, które zapewni końcowy sukces.

Po spotkaniu odbyła się wycieczka do Firmy Ochnik działającej od 20 lat na polskim rynku, która zajmuje się produkcją odzieży skórzanej. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się jak wygląda projektowanie odzieży, jak powstają wykroje i oczywiście jak wygląda kontrola jakości. Kolekcję jesienną mogliśmy obejrzeć w sklepie firmowym.

Szczególne podziękowania należą się nauczycielom współorganizującym tydzień kariery: Annie Kot, Michałowi Karwowskiemu, Beacie Skwarczyńskiej, Marcie Ozóg i Paulinie Zadrożnej.

 
Agnieszka Karwowska
Zapraszamy do GaleriiLicznik odwiedzin

Dziś jesteś 100 gościem na stronie.

Wszystkich odsłon strony było 1977026.

Statystyki

Dziennik elektroniczny

Moodle

KKZ

IT SZKOŁA

BIP

FILMY PROMOCYJNE

Projekty

Regionalny Ośrodek Projektu

Przydatne linkiWyszukiwarka

Ostatnia aktualizacja: 2017-10-17, godz: 23:35:34