2 września 2019 roku, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte, nowy rok szkolny rozpoczęli mszą świętą w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Druga część uroczystości odbyła się na placu przed budynkiem szkoły.

Dyrektor szkoły Marzena Tudek, witając wszystkich zgromadzonych, podczas przemówienia swoje pierwsze słowa skierowała do uczniów, nawiązując jednocześnie do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej:

Jesteście uczniami szkoły, która nosi zaszczytne imię Bohaterów Westerplatte, tych, którzy stawili czoła przeważającym siłom wroga we wrześniu 1939 roku. Tych, o których tak pięknie napisał Konstanty Ildefons Gałczyński, którzy "kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli" (...). Drodzy uczniowie, 80 lat temu wasi rówieśnicy nie mogli, tak jak wy dziś, rozpocząć nauki w szkole. Chcę żebyście docenili ten fakt (…).Dzisiaj w murach naszej szkoły naukę rozpoczyna prawie 1300 uczniów. Chcę aby godziny spędzone w szkole były dla was przepustką do lepszej przyszłości, przygotowaniem do spełnienia marzeń. Życzę wam byście nigdy nie przestali być spragnieni wiedzy. Niech ten rok dla wszystkich będzie obfity w marzenia, które nabierają realnych kształtów.

Krótki rys historyczny wydarzeń dotyczących Westerplatte przedstawiła nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie p. Agnieszka Czypionka. Następnie głos zabrała wicestarosta powiatu garwolińskiego p. Iwona Kurowska:

Ten rok jest wyjątkowy. Jest to początek nowego okresu, kiedy po wielu latach w jednej szkole stoją absolwencki nie tylko gimnazjum, ale i ósmej klasy podstawówki.Życzę wam, drodzy uczniowie żebyście cieszyli się z odkrywania nowej wiedzy. Żebyście potrafili cieszyć się tym, że stajecie się coraz mądrzejsi. Trudności, które pewnie się pojawią niech będą dla was poprzeczką, a nie barierą. Rzeczy wartościowe osiąga się w trudzie, pamiętajcie o tym. Wszystkim państwu życzę żeby był to rok niezwykle inspirujących spotkań, wyjazdów, żebyście państwo na zakończenie, mogli powiedzieć, że to był dobry, udany rok (…).

Przyłączając się do życzeń, zarówno uczniom, jak i nauczycielom życzymy powodzenia!

0
0
0
s2smodern
powered by social2s