Nowy rok szkolny i nowe wyzwania! Już po raz szósty uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie przystąpili do projektu „PoczytajMY” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Klub Czytelniczy prężnie działa organizując spotkania czytelnicze w Niepublicznym Przedszkolu „Juniorek” i Publicznym Przedszkolu „Akademia Pana Kleksa w Garwolinie”.

 

13 września 2018 roku  uczennice klasy IIIa TE: Paulina Gawryś, Katarzyna Kuźnia, Wiktoria Majewska, Karolina Rudzka  i Beata Zięcina, pod opieką p. Agnieszki Karwowskiej, udały się do Niepublicznego Przedszkola „Juniorek”. Do czytania przedszkolakom wybrały książkę Grzegorza Kasdepki „Opowiadania i bajki” oraz „Skarbczyk, zbiór opowiadań, bajek i rymowanek”. Po lekturze nasze uczennice rozpoczęły zabawy ruchowe. Okazało się, że najlepiej sprawdziły się zabawy z dzieciństwa takie jak: „Chodzi lisek…”, „Stary niedźwiedź” i „Głuchy telefon”. Po zajęciach każde dziecko mogło wykazać się talentem plastycznym i pokolorować wybraną postać bajki.

Tym razem 29 września 2018 r. uczniowie klasy II B TE: Kacper Jonczak, Kuba Głodek, Patryk Brzostowski, Kasia Całka, Wiktoria Kusak, Wiktoria Rękawek i Asia Kęder pod opieką pedagoga szkolnego p. Sylwii Kozyra udali się do Publicznego Przedszkola nr 2 Akademia Pana Kleksa w Garwolinie. Uczniowie podzielili się na zespoły i udali się do dwóch grup sześciolatków. Przeczytano  następujące bajki: „Wicher szalony” Kamila Polaka,  „Dzielny krawczyk” braci Grimm,  Brzydkie kaczątko”  Hansa Christiana Andersena oraz  „Król lew”. Zasłuchane przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania odnośnie bajek a potem kolorowały rysunki, bawiły się w głuchy telefon i zabawę „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”. Zabawy dostarczyły mnóstwo śmiechu i radości. Każdy maluch otrzymał słodki podarunek. Było to nowe doświadczenie dla młodzieży, która sobie znakomicie z nim poradziła.

22 października 2018 roku uczniowie z klasy I A LO: Natalia Półtorak, Patrycja Janusiewicz, Alicja Piesio, Paula Kuszpit, Natalia Wilczek i Wiktor Raczyński pod opieką pedagoga szkolnego Sylwii Kozyry, udali się do przedszkola Akademia Pana Kleksa w Garwolinie. Tam przedszkolaki poznały bajki z „Księgi najpiękniejszych baśni” . Dzieci z uwagą słuchały bajek, by potem odpowiedzieć na pytania dotyczące wysłuchanych treści. Doskonale zapamiętały, to o czym słuchały. Po rozmowie maluchy z chęcią zajęły się kolorowaniem i zabawą ruchową np. „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”.

25 października 2018 roku uczennice Natalia Kot i Sandra Mazurek (1aLO) wraz p. Agnieszką Karwowską  udały się do Niepublicznego Przedszkola „Juniorek”, aby przeprowadzić spotkanie czytelnicze, które odbyło się pod znakiem zwierząt i owadów.

Na początku maluchy wysłuchały opowieść „Figusie, gdzie jesteś?” ze zbioru „Przygody niesfornych zwierzątek”. Opowieść o dwóch niesfornych szczeniakach zyskała uznanie w oczach maluchów. Po wspólnym czytaniu przyszła pora na odrobinę ruchu. Maluchy musiały wstać, włączyć swoją wyobraźnię i wykonywać określone polecenia np. chodzić jak w wojsku, zbierać wymyślone kwiatki, czy uciekać przed osami. Po zabawie przyszedł czas na przygotowane kalambury, oczywiście głównymi bohaterami były zwierzaki. Maluchy losowały karteczkę z polską nazwą zwierzęcia i angielskim odpowiednikiem tego słowa i musiały naśladować zachowania zwierząt, żeby pozostali odgadli o jakie zwierzę chodzi. Maluchy świetnie poradziły sobie rewelacyjnie z tym zadaniem, okazało się że nasi milusińscy świetnie znają język angielski. Na zakończenie spotkania uczennice przygotowały zagadki o zwierzętach np. „W róż odziana i w błotku często skąpana”, czy

„Choć przypomina człowieka,

Na drzewo chętnie ucieka,

Banany zjada łapczywie;

I wrzeszczy przeraźliwie.”

Po zagadkach maluchy zabrały się za kolorowanki ze zwierzakami.

Całemu spotkaniu towarzyszyła przyjazna i miła atmosfera. Maluchy były zadowolone z naszej wizyty, o czym świadczy zaproszenie na kolejne zajęcia.

15 listopada 2018 roku po raz kolejny udaliśmy się do Niepublicznego Przedszkola „Junoirek”. W grupie „Zuchy” zajęcia przeprowadziły Aleksandra Mucha i Emilia Mikusek (1b L), które wybrały do czytania wiersze Juliana Tuwima. Maluchy mogły poznać przygody Zosi Samosi, Grzesia i wspólnie „czytać” wiersz „Rzepka”. Po wspólnym czytaniu odbyła się lekcja języka niemieckiego maluchy poznały nazwy zwierząt i kolory, żeby nazwy kolorów się im utrwaliły pomalowały rybkę.

W maluchach Martyna Mucha i Zuzanna Pałdyna (1b LO) wybrały wiersz Agaty Widzowska-Pasiak „Duże jest piękne” i Urszuli Kozłowskiej „Miód i dżem” ze zbioru „Poeci polscy wiersze i wierszyki dla najmłodszych.”

Po wspólnych zajęciach maluchy mogły pokolorować wybrane rysunki.

19 listopada 2018 roku uczniowie z klasy Ib LO: Emilia Balas, Weronika Jaworska, Aleksandra Mucha, Martyna Mucha, Zuzanna Pałdyna, Alicja Wichowska, Karolina Wiśniewska pod opieką p. Sylwii Kozyry przeprowadziły zajęcia w ramach programu „PoczytajMY” w Przedszkolu Publicznym „Akademia Pana Kleksa” w Garwolinie. Dzięki wspólnemu czytaniu maluchy poznały wybrane wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z tomiku „Wszystkiego po siedem” oraz Juliana Tuwima, Doroty Gellner, Aleksandra Fredry ze zbiorów „Wiersze dla dzieci” „Wiersze i wierszyki dla najmłodszych”. Przedszkolaki z uwagą słuchały wierszy, dlatego nie miały żadnego problemu z odpowiedzią na zadawane pytania dotyczące przeczytanych tekstów. Doskonale zapamiętały treść!. Wspólnej lekturze maluchy z chęcią zajęły się kolorowaniem i zabawą ze starszymi koleżankami.

Jak zachęcić maluchy do czytanie? Czytając im na głos, to akurat wszyscy wiedzą, ale jak uatrakcyjnić zajęcia w ramach programu „PoczytajMY” to jest wyzwanie! W związku z tym od listopada 2018 roku rozpoczęły się przygotowania przedstawienia dla dzieci. Scenariusz pt. „Podróż do Bajkolandii” napisała uczennica klasy Ib LO Alicja Wichowska. Nad całością czuwała p. Sylwia Kozyra. Całe przedsięwzięcie wymagało mnóstwa pracy i zaangażowania ze strony każdego uczestnika projektu. Nie zabrakło także dobrej zabawy i uśmiechu na twarzy.

10 grudnia 2018 r. wybraliśmy się do Niepublicznego Przedszkola „Juniorek” gotowi do prezentacji wyników naszej pracy. Uczniowie wcielili się w następujące postacie:

Gabriela Możdżonek  –  Przyrodnia siostra 1

Klaudia Skorupa – Zła królowa kart

Natalia Kubielas –  Dżafar

Weronika Jaworska – Kopciuszek

Alicja Wichowska – Alicja w krainie czarów

Zuzanna Pałdyna – Przyrodnia siostra duga

Emilia Pankiewicz/ Angelika Ostolska -– Roszpunka

Ewelina Skolimowska – Śpiąca Królewna

Gosia Węgrzynek – Jasemine

Emilia Mikusek – narrator pierwszy

Karina Gałażewska – narrator drugi

Ada Zgadło – Diabolina

Dominika Chmielak – macocha

Karolina Wiśniewska  – syrenka

Piotrek Kujda – oprawa muzyczna.

24 stycznia 2019 r. uczennice Paulina Gawryś, Karolina Rudzka, Katarzyna Kuźnia, Beata Zięcina, Wiktoria Maciejewska  3a TE przeprowadziły zajęcia dla maluchów z Niepublicznego Przedszkola „Juniorek”.

W grupie „Słoneczka” Karolina Rudzka i Paulina Gawryś przeczytały bajkę „Świnki trzy” i „Piotruś Pan”. Natomiast Katarzyna Kuźnia, Wiktoria Maciejewska i Beata Zięcina dla maluchów z  grupy „Zuchy” wybrały książkę Davida Benedictus „Powrót do Stumilowego Lasu. Dalsze przygody Kubusia Puchata, Krzysia i przyjaciół”. Po wspólnym czytaniu przyszedł czas na zabawę i kolorowanie ulubionych bohaterów.

Koordynator projektu p. Agnieszka Karwowska

Współpraca p. Sylwia Kozyra

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s