W dniach od 25 maja do 1 czerwca 2018 roku, grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych z technikum cyfrowych procesów graficznych, wraz z panią dyrektor Hanną Wilczek w ramach europejskiego programu edukacyjnego Erasmus+, miała okazję poszerzyć swoje kompetencje personalne i zawodowe w hiszpańskiej Walencji.

Ideą przewodnią wyjazdu było zdobycie nowych wiadomości związanych z działaniem szkolnictwa zawodowego w systemie edukacyjnym Hiszpanii, hiszpańskim rynkiem pracy oraz poznanie kultury i obyczajów tego pięknego kraju.

Napięty program wizyty przewidywał poznanie warunków i systemu kształcenia w szkołach kształcących w podobnych zawodach jak w naszej szkole, ale również wizyty w firmach, w których w marcu tego roku dwutygodniowe praktyki zawodowe odbywało 15 uczniów klasy 3 technikum cyfrowych procesów graficznych.

Ciekawym i pouczającym doświadczeniem, była wizyta w szkole Barreira Arte y Diseño, w której to nauczyciele mogli obserwować uczniów, kończących naukę, przedstawiających swoje projekty końcowe związane z kierunkiem edukacji. Sposób egzaminowania przez wykładowców szkoły był procesem niezwykle pouczającym i wzbogacającym doświadczenie zawodowe naszych nauczycieli. Nauczyciele zostali bardzo życzliwie przyjęci przez kierownika wydziału współpracy międzynarodowej w szkole EASD VALENCIA/ ESCOLA DE DISSENY, kształcącej nie tylko w kierunku grafiki, ale również tańca, teatru, projektowania mody, biżuterii oraz realizacji filmu. Nauczyciele odbyli długą i ogromnie ciekawą wizytę. Mogli obserwować egzaminy końcowe, ale również rekrutację kandydatów do szkoły. Kierownik szkoły zaprezentował nowoczesną bazę dydaktyczną i bardzo ciekawe zaplecza edukacyjne placówki. Obie te wizyty na długo zapadną w pamięci naszym nauczycielom oraz zainspirują ich do własnej pracy dydaktycznej.

Nauczyciele mieli również okazję poznać miejsca praktyk uczniów naszej szkoły. Wizyty te nie ograniczały się tylko do obserwacji, ale również umożliwiały wykonanie przez nauczycieli czynności realizowanych przez pracowników firmy i naszych praktykantów. Firmy Reprografia BV, Ovejabeja oraz Marabeli, zaskoczyły nie tylko gościnnym przyjęciem, ale nowoczesnym warsztatem pracy, który utwierdził naszych nauczycieli jak bardzo efektywne były praktyki uczniów naszej szkoły.

Oprócz punktów które miały na celu wzbogacenie wiedzy o systemie oświaty oraz pracy grafików w Hiszpanii, nauczyciele mogli również podziwiać kulturę i krajobraz Hiszpanii. Dopełnieniem wyjazdu była wizyta w nadmorskim kurorcie Torrevieja zachwycającym pięknymi klifami, natomiast w miejscowości Alicante oddalonej od Walencji o ponad 100 kilometrów swym urokiem zachwyciły różowe jeziora.

Przebywanie w przepięknej Walencji również dostarczało nauczycielom niezapomnianych wrażeń. Wizyta w nowoczesnym Oceanografic Valencia była chwilą wytchnienia po aktywnie spędzonych dniach. Nauczyciele bardzo aktywnie zwiedzali również samo centrum Walencji: katedra w Walencji – z mitycznym Świetym Gralem, Palacio del Marques de Dos Aguas – muzeum ceramiki, Lonja de la Seda – giełda jedwabiu, Museo de Bellas Artes – muzeum sztuk pięknych, Park w rzece Turia, Torres de Quart, Torres de Serranos oraz Plaza de Toros de Valencia – arena walk byków, to tylko nieliczne atrakcje, które zobaczyli i które zachwyciły naszych nauczycieli.

Nauczyciele mieli okazję doświadczyć ogromnej życzliwości i serdeczności od osób bezpośrednio opiekujących się grupą ze strony partnera wyjazdu. Wizyta w Walencji była niezapomnianym przeżyciem pełnym wrażeń zawodowych, dydaktycznych i artystycznych. Na pewno na długo pozostanie w pamięci a doświadczenia podczas niej zdobyte zostanę chętnie wykorzystane w pracy zawodowej nauczycieli.