Dnia 15 marca wybraliśmy się w podróż do Krakowa na 7 Międzynarodowy Konkurs Poligraficzny o tematyce "Zdrowe ciało, zrównoważone środowisko".

Podróż rozpoczęliśmy pociągiem z Pilawy o godzinie 3.50 w nocy do Warszawy Wschodniej, gdzie przesiedliśmy się na pociąg do Krakowa Głównego, a stamtąd na autobus, którym mieliśmy dojechać do Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych. Przez pomyłkę wysiedliśmy za wcześnie i dwa przystanki przeszliśmy pieszo.

Na miejscu, oprowadzili nas po szkole tamtejsi uczniowie, pokazując nam pracownie przedmiotów zawodowych. Wstępnie zapoznaliśmy się z maszynami i urządzeniami w introligatorni, gdzie odbywa się przycinanie, klejenie i zszywanie, w pracowni graficznej oglądaliśmy pracę uczniów na Mac'ach, a w nowoczesnej pracowni druku offsetowego przygotowanie do druku za pomocą sterowania elektronicznego i nieco starszej manualnego.

Później odbył się wykład, na którym pokazano nam na czym polega program Erasmus+. Uczniowie szkoły opowiedzieli nam, jakie korzyści daje uczestniczenie w tym programie i czego można się nauczyć. W ramach podsumowania tego wykładu uczniowie zaprezentowali nam film przedstawiający pobyt we Francji.

Następnie przedstawicielka firmy JUKO opowiedziała nam o nowoczesnych systemach komponowania roślin, które mają na celu oczyszczanie powietrza. JUKO design wykorzystuje do tego rośliny oczyszczające powietrze oraz mchy. Szkoła posiada taka ściankę, która jest sterowana przez komputer i nie wymaga ingerencji człowieka, ma również walory estetyczne. Podsumowaniem wykładu były warsztaty, polegające na stworzeniu małego ogrodu w szklanej kuli. Własnoręcznie wykonane ogrody dostaliśmy w prezencie.

Zaskoczeniem było dla nas to, że zostaliśmy zaproszeni na obiad w szkole, gdzie menu składało się z przepisów uczniów. Po obiedzie zostaliśmy zabrani przez uczniów na zwiedzanie Krakowa. Na początku zwiedziliśmy Muzeum bursztynu, w którym podziwialiśmy różne rodzaje bursztynów i przedmioty, które z nich powstały. Potem poszliśmy w stronę sukiennic, gdzie można było podziwiać tamtejsze rzemiosło artystyczne. Następnie podzielono nas na dwie grupy i zwiedzaliśmy dalszą część Starego Miasta.

Na zakończenie wycieczki poszliśmy do restauracji na posiłek, po czym wróciliśmy na nocleg do hotelu "Poller". Hotel był piękny, bo wybudowany w stylu secesyjnym, a sama jego lokalizacja po prostu świetna, gdyż znajdował się w centrum miasta, obok Teatru im. Słowackiego. Tak minął nam pierwszy dzień.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od przygody z biletomatem, który pożarł nam pieniądze, a nie wydał biletów. Jednak z pomocą kolegi z Częstochowy, który również brał udział w konkursie, udało nam się dojechać do szkoły.

Na miejscu, podczas uroczystej gali zostali wyłonieni zwycięzcy konkursu. W trakcie spotkania zostali przedstawieni sponsorzy, którzy przyznali nagrody za najlepsze prace.
Pozostali uczestnicy otrzymali certyfikaty i dyplomy za udział w konkursie i w warsztatach. Podsumowanie konkursu uświetnili występami muzycznymi uczniowie tamtejszej szkoły, jak również obejrzeliśmy drugi film ilustrujący projekt Erasmus+, tym razem z Turcji.

Miłą niespodzianką były warsztaty fotografii kulinarnej, na których dowiedzieliśmy się, jak robić zdjęcia potrawom aby wyglądały estetycznie i przejrzyście. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na lunch, na którym pożegnaliśmy się z gospodarzami i w strugach deszczu wyruszyliśmy na Dworzec Główny.

Przed przyjazdem pociągu zwiedziliśmy Galerię Krakowską, która jest integralna częścią dworca. O godzinie 15.23 wsiedliśmy do pociągu w stronę powrotną. Jak się okazało przez 5 godzin jechaliśmy w uszkodzonym wagonie, przez co siedzieliśmy w kurtkach, bo nie działało ogrzewanie, a na dworze padał śnieg i wiał dość silny wiatr. Dość zmarznięci wysiedliśmy w Warszawie Wschodniej czekając na pociąg do Pilawy. Większość pociągów miała dość duże opóźnienia przez nagłą zmianę pogody i myśleliśmy, że tak samo będzie z naszym, jednak czekaliśmy tylko 10 minut. Droga powrotna, choć bardzo długa minęła nam w miłej atmosferze, ponieważ wspominaliśmy co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch dni.

Uczniowie: Jan Gajek, Piotr Grądziel, Magdalena Kałaska, Oliwia Mróz i Patryk Żak, autorzy tekstu.

Opiekun: Iwona Jończyk

Autorzy zdjęć: Jacek Dziubdziewicz, Jan Gajek, Iwona Jończyk