W ramach projektu Erasmus+, grupa młodzieży z kierunku Technik Procesów Graficznych (15 uczniów), pod opieką nauczycieli: Iwony Jończyk, Katarzyny Ochnio i Konrada Piotrowskiego odbyła dwutygodniowe praktyki w Walencji.

Organizatorzy wyjazdu zagwarantowali uczestnikom zakwaterowanie w centrum miasta, kieszonkowe i mnóstwo atrakcji w postaci wycieczek po najciekawszych miejscach Walencji, jak również poza regionem. Uczniowie odwiedzili Cuenca - skalne miasteczko nad przepaścią między dwiema rzekami, gdzie znajdują się średniowieczne domy „zawieszone” przy krawędzi klifu orazCiudad Encantada z pięknym parkiem geologicznym.

Grupa odwiedziła centrum historyczne Walencji, Oceanarium, Bioparc, Miasto Sztuki i Nauki aby poznać kulturę i sztukę regionu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka hiszpańskiego, w tzw. Grze Miejskiej, wycieczce rowerowej i degustacji tutejszych słodyczy.

Firmy, które uczestniczyły w praktykach to: Patrimonio Ediciones, TotArt, Reprografia BV, Victoria Perales Fotografia, Marabelia, ABC Imprenta, Mobility Projects, Tour Me Out.

W trakcie pobytu uczniowie mieli okazję poznać różne miejsca pracy, sprawdzić swoje umiejętności językowe, poznać miejscową kulturę i sztukę.

Praktyki zawodowe pozwoliły na zdobycie nowych doświadczeń, rozwinięcie i kształtowanie kluczowych kompetencji: umiejętność posługiwania się językiem obcym, przedsiębiorczość, uczenie się poprzez praktykę, wpłynęły również na samodzielność i rozwinęły inicjatywę.

Tak uczestnicy opisują uczestnictwo w projekcie Erasmus+

Uważam, że praktyki które odbyłam w firmie Reprografia BV były dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Poznałam wspaniałych ludzi, a także ich życzliwość i cierpliwość mimo że ani ja, ani pracownicy firmy nie znaliśmy języka. Wiedza, która została mi przekazana z pewnością zostanie przeze mnie wykorzystana jeszcze nie raz. Ogólnie opisując wyjazd uważam, że było to dla mnie niesamowite przeżycie. Miejsca i widoki, które miałam okazję zobaczyć były czymś co na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Angela

Moim zdaniem, cały wyjazd był jedną wielką niezapomnianą przygodą. Nauczyliśmy się wiele, poznaliśmy odmienną kulturę, zachowania, język. Poza tym, mieliśmy okazję zwyczajnie doświadczyć czegoś zupełnie nowego (…).

Personalnie dla mnie całokształt tych praktyk w Hiszpanii był czymś, czego nie da się zwyczajnie zapomnieć. Bartek

,,Jak wszyscy wielcy podróżnicy, widziałem więcej niż pamiętam i pamiętam więcej niż widziałem."~ BenjaminDisraeli
Podróż na praktyki do Hiszpanii w ramach projektu Erasmus była moją pierwszą wielką wycieczką za granicę. Moje oczekiwanie były wielkie ale nie rozczarowałam się.(…) Uważam, że to fantastyczne, że w ramach praktyk można wyjechać za granicę i zobaczyć coś nowego. Dzięki temu wyjazdowi zauważyłam, że wiele osób z mojej klasy bardzo się otworzyło oraz stali się bardziej śmieli. Daria

Uczestnicy projektu: Bartosz Bruzda, Bartłomiej Czupryn, Patrycja Długoszek, Paulina Jałocha, Jakub Kasprzak, Natalia Kot, Angelika Listopad, Daria Łukasik, Wiktoria Majek, Agnieszka Migas, Mateusz Mika, Paulina Odziemczyk, Marcin Zieliński, Damian Żak, Izabela Żuraw.


Koordynatorami praktyk byli: Marzena Gorzynik, Karolina Jawniak, Tomasz Turek

Po ukończeniu praktyk uczniowie otrzymali Europass Mobilność, dokument potwierdzający odbycie praktyk w kraju UE, dzięki temu uczniowie mogą starać się o pracę na europejskim rynku pracy.