15 lutego 2018 roku w auli naszej szkoły odbyła się debata młodzieżowa dotycząca przeciwdziałania powszechności dopalaczy i innych środków psychoaktywnych.

Konferencję zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Współorganizatorem konferencji był ZSP Nr 1 CKU w Garwolinie.

 

Konferencję otworzyła dyrektor ZSP Nr 1, Hanna Wilczek witając wszystkich przybyłych gości, między innymi Zastępcę Dyrektora Delegatury Oświaty Sylwestra Różyckiego, Starostę Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, Dyrektora Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Jerzego Duchnę, Zastępcę Komendanta Policji w Garwolinie Krzysztofa Kędziorka oraz wszystkich prelegentów.

Jako pierwszy głos zabrał zastępca dyrektora Delegatury Oświaty Sylwester Różycki: „Celem dzisiejszej debaty jest podniesienie wiedzy na temat szkodliwości narkotyków i dopalaczy. Trzeba mieć świadomość, że tego typu substancje prowadzą do uzależnień, z których bardzo trudno jest się wyzwolić. Kolejny cel to profilaktyka. Jeśli my będziemy mieli odpowiednią wiedzę, to będziemy się wzajemnie wzmacniać by nie sięgać, by iść słuszną drogą” - tłumaczył dyrektor.

Starosta Marek Chciałowski podkreślił natomiast wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek: „Jesteśmy dzierżawcami tej ziemi. I z tej dzierżawy przyjdzie nam zdawać relacje. Starajmy się tak postępować by była to relacją wartości pozytywnych. Rozmawiajcie ze sobą, przekazujcie tę wiedzę, którą dzisiaj zdobędziecie”.

Następnie głos zabrali prelegenci.

Aspirant Danuta Kalinowska z komendy policji w Garwolinie, mówiła o podejmowaniu ryzykownych zachowań oraz o ich konsekwencjach w życiu młodych ludzi.

Przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie – Renata Liszewska i Elżbieta Gugała – wygłosiły przemówienie zatytułowane „ Wartości w życiu człowieka a substancje psychoaktywne oraz nadzór nad środkami zastępczymi prowadzony przez stację sanitarno-epidemiologiczną”.

Terapeuta uzależnień, Anetta Stobiecka-Donicz opowiedziała o wpływie substancji psychoaktywnych na mózg człowieka oraz o ryzyku i niebezpieczeństwach z tym związanych.
Głos zabrała również pedagog ZSP Nr 1, Sylwia Kozyra, która z kolei przedstawiła dobre praktyki szkoły związane z przeciwdziałaniem używania narkotyków i dopalaczy, prezentując jednocześnie film ucznia klasy IV technikum informatycznego, Eryka Piętki zatytułowany „Dobre praktyki”.

W konferencji wzięła udział młodzież z okolicznych szkół, która włączyła się do debaty.

Iwona Ostrowska

0
0
0
s2smodern
powered by social2s