Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. z internowania w Magdeburgu do kraju powrócił Józef Piłsudski, a w dniu następnym Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.
Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polacy oddają hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do odrodzenia suwerennego państwa polskiego.

Jak zawsze, w jeden z listopadowych dni poprzedzających Święto Niepodległości, cała nasza społeczność szkolna, spotyka się przed pomnikiem Józefa Klemensa Piłsudskiego. W ubiegły piątek było podobnie. W asyście pocztu sztandarowego przedstawiciele samorządu szkolnego w imieniu nas wszystkich, złożyli wiązankę bialo-czerwonych kwiatów i zapalili znicz przed popiersiem Marszałka a uczniowie z klasy Ia technikum ekonomicznego, przypomnieli kontekst polityczno-historyczny tamtych wydarzeń. Odczytali także apel pamięci. Wszystkiemu towarzyszyły pieśni o charakterze patriotycznym i niepodległościowym upamiętniającym tamte dni. Obchody przygotował Pan Marek Piotrowski.

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s