„Aby dawać nie trzeba nic mieć, wystarczy tylko chcieć”

Dnia 26 X w naszej szkole gościł pisarz, fotograf i podróżnik – Piotr Strzeżysz. Pan Piotr do przemierzania świata wybrał nietypowy środek lokomocji jakim jest rower. Przejechał w ten sposób ogromne przestrzenie. Był w Islandii, Indiach, Kirgistanie, Zimbabwe i Sudanie. Dokonał zimowego przejazdu rowerem przez Andy i przez Himalaje. Dwa razy przebył obie Ameryki od Alaski do Argentyny i z Argentyny na Alaskę. W czasie tych podróży powstało mnóstwo zdjęć a także cztery książki. Jedna z nich pt.”Powidoki” w 2014 roku zdobyła tytuł najlepszej książki podróżniczej w Polsce, zaś strona internetowa pana Piotra zatytułowana „onthebike.pl” wiele razy była wyróżniana nagrodami, jako jeden z najbardziej inspirujących blogów podróżniczych.

 

Kilka tygodni temu Pan Piotr powrócił z 16 miesięcznej wyprawy, w czasie której jechał rowerem z Argentyny na Alaskę. Na naszym spotkaniu niezwykłym zdjęciom towarzyszył komentarz pełen ciekawostek i oryginalnych spostrzeżeń. Mogliśmy nieomal poczuć smak papai, granadiji, guaby czy narodowego dania tybetańskiego czyli mąki zmieszanej z herbatą oraz słonym i tłustym mlekiem jaka. Mogliśmy znaleźć się w Gwatemali w czasie obchodów Wielkiego Tygodnia, a także uwierzyć temu, że ludzie spotkając „Innego” czyli  człowieka o innym wyglądzie, wierze czy przynależności do innej kultury reagują najczęściej niewymuszoną dobrocią i szczerą gościnnością. Pan Piotr swoje spotkanie zakończył bardzo wzruszającym fragmentem filmu, który zachęcał do odważnego spełniania w życiu naszych marzeń.

Wszyscy byli nie tylko zaciekawieni tematem spotkania i sposobem jego przekazu ale również wielu zauważyło w osobowości naszego Gościa niesamowite połączenie ogromnej erudycji z brakiem nachalności i wrodzoną skromnością.

Andrzej Szałas

Zdjęcia: Paulina Odziemczyk, Piotr Strzeżysz, Andrzej Szałas

 

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s