Do końca tygodnia (20.10.2017) na dolnym korytarzu można oglądać wystawę prac uczniów liceum i technikum. Ekspozycja przedstawia prace warsztatowe uczniów klas artystycznych: 1b LO i 3b LO oraz technikum 3 TCPG.

Sitodruk (inaczej serigrafia) to technika drukowania, w której za pomocą farb akrylowych (lub innych) i rakla oraz specjalnie przygotowanego sita nanosi się wzór na podłoże, następnie drukuje. Potrzebny jest również szablon.

Technika ta powstała w XVII wieku, w Japonii i służyła do zadrukowywania tkanin, z których później szyto kimona. W czasie I wojny światowej  nastąpił rozwój techniki sitodruku, głównie w Stanach Zjednoczonych, jako narzędzie do drukowania w poligrafii.    

W Polsce sitodruk wykorzystywano w latach 70. i 80. XX wieku w podziemnych drukarniach. Serigrafia służy do drukowania jedno i wielobarwnego na papierze, foliach, płytach, tworzywach sztucznych, metalach itp. Twórca kultury pop, Andy Warhol tworzył grafiki właśnie w technice sitodruku.

Iwona Jończyk

0
0
0
s2smodern
powered by social2s