W dniach 9-11 października uczniowie klas artystycznych: 1b LO i 3b LO oraz technikum 3 TCPG pod czujnym okiem instruktorek designu pani Ani i pani Oli, poznawali tajniki serigrafii. 

Sitodruk (inaczej serigrafia) to technika drukowania, w której za pomocą farb akrylowych i rakla oraz specjalnie przygotowanego sita nanosi się wzór na podłoże, następnie drukuje.

Technika ta powstała w XVII wieku, w Japonii i służyła do zadrukowywania tkanin, z których później szyto kimona. W czasie I wojny światowej  nastąpił rozwój techniki sitodruku, głównie w Stanach Zjednoczonych, jako narzędzie do drukowania w poligrafii. 

W Polsce technikę tę wykorzystywano w latach 70. i 80. XX wieku w podziemnych drukarniach. Sitodruk służy do drukowania jedno i wielobarwnego na papierze, foliach, płytach, tworzywach sztucznych, metalach itp. Twórca kultury pop, Andy Warhol tworzył grafiki w technice

Uczniowie  podczas warsztatów wykonali własne projekty a następnie nadruki na koszulkach i torbach. Efekty pracy można przez tydzień podziwiać na szkolnym korytarzu, na parterze.

Iwona Jończyk

0
0
0
s2smodern
powered by social2s