5 lutego 2020 r. klasa IVa TE pod opieką wychowawcy, p. Agnieszki Czypionki i pedagoga p. Anny Przybysz zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie jest to zwykłe muzeum. Niepowtarzalna ekspozycja oddziałuje na odbiorcę obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacje wnętrz i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają zwiedzającym powstańczą rzeczywistość.

Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Tu można posłuchać bijącego serca stolicy symbolizującego życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym, zobaczyć maszyny drukarskie z lat czterdziestych. W drukarni wysłuchaliśmy wspomnień pana Wiesława, pracującego w warszawskiej drukarni w 1944 r. Na drugim poziomie zrobiła na nas wrażenie kolekcja powstańczych opasek. W kinie wyświetlane były kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK. Na szlaku zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, a w nim efekty wizualne i dźwiękowe pomagają zwiedzającym cofnąć się do tamtych tragicznych czasów. Wsali pod Liberatorem jest robiąca wrażenie replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Po wizycie w muzeum wszyscy chętnie założyli łyżwy. Lodowisko w Wawrze było drugim punktem programu wycieczki. Trochę zmarznięci, ale zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do Garwolina.

 

oprac. Agnieszka Czypionka

0
0
0
s2smodern
powered by social2s